Kotlářská 19, Brno 602 00
Váš nákup

V košíku máte 0 položek

0,00 Kč Zobrazit
Registrace Přihlášení
Z blogu Čiko a konzervy Marty

17. 5. 2017
Víte, že kočka je především masožravé zvíře? A co teprve já, sedmikilový kocour! Rozhodně mám raději přirozeně chutný oběd, než uměle ochucené rostlinné náhražky.


Hravý Čiko

14. 11. 2016


Čikovy postřehy II.

Dravčík psí (Cheyletiella) je roztoč, jehož tělo má žlutobílou barvu a je řídce ochlupeno. Vládne čtyřmi páry končetin. Velmi dobře je vyvinuta hlavová část s tenkými zatažitelnými klepítky. Jednotlivé druhy dravčíků se rozeznávají podle smyslových orgánů uložených na horní straně prvního páru končetin. Smyslový orgán Cheyletielly yasguri je srdčitého tvaru. Velikost dravčíků se pohybuje od 0,2-0,6 mm, podle vývojového stádia. Jejich vajíčka jsou jemně přichycena ke chlupům srsti a mají velikost 250x150 mikrometrů. 

Vývojový cyklus dravčíka probíhá na hostiteli. Tento parazitující roztoč saje tkáňový mok z povrchu kůže psa. Dospělí jedinci se rychle pohybují, a protože vypadají jako lupy, říká se jim též pochodující lupy. Larvy, nymfy, a dospělí jedinci samčího pohlaví v prostředí mimo psa hynou do 48h. Samičky však mohou v prostředí mimo hostitele přežívat až 10 dnů.

Příznaky:

Dospělá zvířata nevykazující žádné klinické příznaky, mohou být přenašeči těchto parazitů. U dospělých psů nedochází k tak výrazným projevům napadení dravčíky jako u štěňat. Onemocnění je značně nakažlivé. Postižený jedinec může nakazit i člověka, žije-li s ním v těsném kontaktu. Dravčíci jsou schopni proniknout i přes několik vrstev oblečení. Napadení člověka roztoči se může projevit až po týdnu, kdy došlo ke kontaktu s nakaženým psem. Cheyletiella se na kůži člověka nedokáže množit, a tak do tří týdnů vymizí, pokud člověk nebyl opětovně nakažen dalšími dravčíky.

Příznaky u člověka:

Pro léčbu se používají prostředky proti roztočům, které se dají běžně sehnat u veterinárních lékařů nebo v obchodech s chovatelskými potřebami. Například preparáty na bázi síry a selenu, pyrethroidy, karbaryl, amitraz, fipronil... 

Léčba by se měla opakovat v týdenních intervalech, celkem 3x. Ošetřujeme nejen všechna zvířata v chovu, ale i prostředí, ve kterém se pohybují.

U nás najdete značky: